Wędrówki po województwie
 


Kran w miejscowości Fotinu


Wioska Kato Mixorrouma


Plaża Triopetra

Rethymno - Armeni - Fotinou - Mixorrouma - Lampini - Spili - Kissou Kampos - Akoumia - Melampes - Aghia Galini

Wyjeżdżamy z miasta Rethymno główną powiatową drogą łączącą północ i południe powiatu Rethymno. Po 10 km spotykamy pierwszą wioskę o nazwie Armeni. Jeden km przed wioską warto odwiedzić pozostałości Późnominojskiego Cmentarza Armeni. Za wioską Armeni warto skręcić w prawo żeby zobaczyć sławne weneckie źródło datujące się na 17-y wiek. Wracamy do głównej drogi i kontynuujemy podróż w kierunku południowym. Po 20 km, w miejscowości Bale można skręcić w prawo w stronę wioski Agios Vassilios. Jadąc dalej tą drogą przejeżdżamy przez wąwóz Kotsifou i w końcu dojeżdżamy do południowego wybrzeża powiatu Rethymnonu. Można również jadąc dalej główną drogą, po 2 km za miejscowością Bale, skręcić w prawo w kierunku Koxare. Ta droga również prowadzi do południowego wybrzeża ale prowadzi przez sławny wąwóz Kourtaliotis. Tuż za wąwozem leży wioska Asomatos. Tam trzeba skręcić w lewo za drogowskazem i w ten sposób dotrzeć do sławnego klasztoru Moni Prevelilub jadąc prosto dojechać do turystycznego kurortu pod nazwą Plakias (patrz Turystyka – wybrzeże).
Jeżeli za miejscowością Bale pojedziemy drogą prosto, to spotkamy wieś Mixorrouma słynącą z tradycyjnej sztuki wyplatania koszy. Skręcając w prawo w wiosce Mixorrouma, dojedziemy do wsi Lampini, gdzie można podziwiać bizantyjski Kościół Matki Boskiej (Panagia). Wracając do głównej drogi, po 4 km dojedziemy do sympatycznej miejscowości Spili, siedziby administracyjnej gminy Lampis. Z kranów przy głównym placu, wypływa krystaliczna woda. Zostawiając Spili za nami, kontynuujemy podróż główną drogą. Po przejechaniu 35 km od Rethymno, skręcając na skrzyżowaniu Kissou Kampos można dojechać do następujących wsi Ardaktos, Drimiskos, Kerame oraz na cudowną plażę Ligres. Po 39 km, dojeżdżamy do wioski Akoumia z pięknym kościołem ozdobionymi freskami Sotiras Christos.

Kościół Sotiras Christos w miejscowości Akoumia.

Kościół Sotiras w wsi Akoumia jest ozdobiony freskami. Droga skręcajaca w prawo zabierze ciebie na znaną plażę Akoumia i na plażę Triopetra (patrz Turystyka - plaże)
 
Jeżeli skręcimy w prawo we wsi Akoumia dojedziemy do pięknej plaży pod nazwą Triopetra (Trzygłazy) (patrz: Turystyka-wybrzeże.) Po 45 km jest wioska Kria Vrisi a za tą wioską po skręceniu w prawo wioska Melabes i wspaniała plaża Agios Pavlos (zobacz Turystykę - wybrzeże). Do turystycznej nadmorskiej wioski Agia Galini, która znajduje się 58 km od Rethymnonu można dojechać albo główną drogą albo przez wieś Melabes.
Aghia Galini