Wędrówki po województwie
 


Kościół Dimitrios


Kościół św. Jana w Margarites


Wyrób garncarski z Margarites


Rethymno - Platanias - Adele - Amnatos - Arkadi - Eleftherna - Ancient Eleftherna - Margarites - Hani Alexandrou - Rethymno

Po 5-ciu kilometrach Starej Narodowej Drogi Rethymno-Iraklio, dojeżdżamy do wsi Platanias w której skręcamy w kierunku Arkadi. Na 8-ym kilometrze dojeżdżamy do wioski Adele, ojczyzny bohatera Arkadiou, Kostisa Giambouldakisa. Wioska ta, stanowi dziś centrum administracyjne gminy Arkadi. Kilometr dalej znajduje się wioska Pigi, za którą skręcamy w prawo w kierunku wioski Aghios Dimitrios aby tu obejrzeć Bizantyjski kościół o tej samej nazwie. Po zwiedzaniu, zawracamy na drogę prowadzącą do Arkadi. Na 19-tym kilometrze spotkać można wioskę Amnatos w której znajduje się ojczysty dom Hariklii Daskalaki, bohaterki holokaustu Arkadi. Ta wieś zachwyca pięknym widokiem, weneckimi budynkami i piękną, wenecką bramą wejściową. Niedaleko od wioskiAmnatos znajduje się osada Kapsaliana, która została odbudowana w tradycyjnym stylu i w której kiedyś znajdowała się oliwkowa wytłaczarka klasztoru Arkadi.

Muzeum Drzewa Oliwkowego w Kapsaliana

Muzeum Drzewa Oliwkowego niebawem będzie inaugurowane. Po zawróceniu do naszej początkowej trasy, po 22 km od Rethymno, dojeżdżamy do historycznego klasztoru. Stamtąd kontynuujemy naszą wędrówkę a po 7 km spotykamy wioskę Eleftherna, a za nią ruiny Starożytnej Eleftherny. Dalej po 6 km napotykamy wieś Margarites, gdzie nadal kwitnie tradycyjna sztuka garncarska. W tej wiosce oprócz pięknego, panoramicznego widoku można zobaczyć pamiętające jeszcze czasy weneckie budynki oraz bizantyjskie kościoły Agios Ioannis Theologos (14-y wiek z ciekawymi freskami), Agios Georgios (14-y wiek) oraz popiersie opata Gabriela Marinakisa, który był urodzony w tej wsi i był bohaterem tragedii w Arkadi. Po opuszczeniu wracamy do Rethymno przejeżdżając przez wieś Alexandrou Hani.