Wąwozy
 


Kościół Agios Nikolaos w wąwozie Kourtaliotis


Wąwóz Patsos.


Wąwóz Prasses.

Na piękno regionu wpływają niezwykle malownicze wąwozy, które rozdzielają góry i łańcuchy górskie. Najbardziej znane to: wąwóz Kourtaliotis, o długości 3 km kończący się w sławnej Lagunie Preveli; wąwóz Kotsifou, który zaczyna się we wsi Kannevos i kończy niedaleko wsi Sellia; wąwóz Patsos, w gminie Amari; wąwóz Prasses, który kończy się we wsi Platanias na północnym wybrzeżu na wschód od miasta Rethymno; wąwózy Arkadi, Wederon, Milon i inne mniejsze.
Wąwóz Kourtaliotis zaczyna się wkrótce po wsi Koxare a kończy w Lagunie Preveli. Ten wspaniały wąwóz jest warty odwiedzenia. W środku wąwozu można zejść schodami do kaplicy Agios Nikolaos przy rzece Megalos Potamos, wzniesionej w miejscu z którego trysnęło pięć źródeł.
Wąwóz Kotsifou rozpoczyna się w wsi Kannevos a kończy we wsi Plakias. Przy wejściu jest szeroki tylko na 10 m a ostatecznie poszerza się do 600m.; jego długość wynosi 1,800m. a niemal całkowicie prostopadłe ściany, sięgają wysokości 600 m. W wąwozie znajduje się mała, wbudowana w skalistą jamę, mała kaplica.
Wąwóz Patsos jest łatwy do przejścia. Służby leśne odpowiednio go zagospodarowały a wbudowany w skale kościół Agios Antonios stwarza dodatkową, idealną okazję na spacery.
Wąwóz Arkadi rozpoczynający się w klasztorze Arkadi, prowadzi przez wspaniałe krajobrazy do wsi Pikri, zachwycającej wspaniałymi elementami weneckiej architektury.
Ostatecznie wąwóz Prassano który bierze swój początek we wsi Prasses i oferuje trzy-godzinną wycieczkę. Jego imponujące skalne ściany i niektóre stosunkowo trudne do przejścia punkty, urozmaicają wycieczkę i czynią ją szczególnie interesującą.


Wąwóz Kotsifou