Wędrówki po województwie
 


Kościół Świętych Apostołów w Axos


We wsi Anogia można wypocząć w jednej z tradycyjnych kafejek (po lewej) i posmakować niezmiennego niezapomnianego smaku Kreteńskiej kuchni. Ponadto można podziwiać doskonałe tkaniny tkane przez kobiety Anogia (powyżej).

Rethymno - Stara Narodowa Droga - Stavromenos - Viran Episkopi - Alexandrou Hani - Perama - Melidoni - Agios Syllas - Mourtzana - Garazo - Axos - Zoniana - Anogia

Jadąc Starą Narodową Drogą z Rethymno do Heraklio, po 11 kilometrach napotykamy Stavromenos w którym można odwiedzić Klasztor Arsani, poświęcony św. Jerzemu. Jadąc dalej tą samą drogą na wschód dojeżdżamy do wioski Viran Episkopi, w której w 1959 roku odkryto ruiny Starochrześcijańskiej bazyliki poświęconej Świętemu Dimitriosowi. Przypuszcza się, że wieś stanowiła siedzibę Episkopatu i została niszczona w czasie panowania arabskiego i dlatego dano jej nazwę Viran, co oznacza zniszczony. Osiem km w kierunku wschodnim znajduje się wieś Alexandrou Hani a 3 km dalej wieś Perama, która jest centrum handlowym i administracyjnym regionu Mylopotamos. Stąd rozpoczyna się droga powiatowa którą po 4 km dojechać można do wioski Melidoni, słynnej z jaskini o tej samej nazwie. Aby dojechać do Anogia trzeba jechać Starą Narodową Drogą i po przejechaniu wsi Syllas i Dafnedes (33-y km od Rethymno) spotykamy wieś Mourzana z jej weneckimi budynkami i bujną florą. Stąd skręcamy w prawo i po 4 km jesteśmy we wsi Garazo, która słynie z pięknego widoku i produkcji cytrusowego owocu “kitro”. Kontynuując podróż napotykamy wioskę Axos.
Warto zboczyć trochę z drogi i dojechać do wioski Zoniana, w pobliżu której znajduje się fascynująca jaskinia Sfendoni.. Po 54 km od miasta Rethymno w końcu dojeżdżamy do tradycyjnej wsi Anoghia, leżącej na północnych pogórzach Góry Psiloritis. Stąd już niedaleko do groty Ideon Andron, leżącej na wysokości 1499 metrów n.p.m. i w odległości 22 km od Anogia.