Mieszkańcy Rethymnonu od dawna wyróżniali się osiągnięciami w piśmie i w sztuce oraz ich miłością do tradycji i tradycyjnych zajęć związanych z naturą, rolnictwem i pasterstwem. W tym zakresie rozwinęli specyficzny stosunek do tradycji, zwyczajów i obyczajów, które do dzisiaj są żywe i w każdym zakątku regionu z szacunkiem przekazywane dzieciom i wnukom. Codzienne życie, dni wyjątkowe, religijne i społeczne, wypoczynek i zabawa, są organizowane zgodnie z wartościami, które pozostały niezmienione. Jednym z bardzo ważnych rozdziałów ludowej tradycji Rethymno i całej Krety, są obyczaje dotyczące świąt i imprez zorganizowanych żeby chwalić Boga, naturę i życie.
Rozpoczynając od świąt religijnych, należy stwierdzić, że: Święta Bożego Narodzenia, Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), Karnawał, Wielkanoc, Święto Matki Boskiej, oraz imieninowe święta Świętych, są obchodzone w wyjątkowy sposób.
Święta Bożego Narodzenia są świętami rodzinnymi, pełnymi pogody ducha, spokoju, zapachu i smaku tradycyjnej kuchni oraz wyjątkowych ozdób cukierniczych, które w tych dniach ozdabiają stoły. Święta Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) 6 stycznia, świętowane są w miastach portowych, gdzie kapłani błogosławiąc wodę rzucają do morza krzyże. Wtedy pływacy nurkują do zimnych wód i na wyścigi starają się wyłowić krzyże. Uroczystą atmosferę uzupełniają syreny ze statków i łodzi. Ważnym dniem, jest również Czysty Poniedziałek, to dzień po ostatniej niedzieli Karnawału zapoczątkowujący Wielki Post. Poniedziałek występuje w styczniu albo w lutym, zależnie od daty świętowania Wielkanocy. Dzień ten daje początek Sarakosti tzn. 40 dni postu przed Wielkanocą, jednocześnie w tym dni, w pole wychodzą starsi z dziećmi i puszczają w niebo kolorowe latawce.
Bez wątpienia największym świętem jest Wielkanoc. Uczucia religijne w tym okresie są bardzo intensywne a świętowanie Wielkanocne obejmuje cały poprzedzający tydzień. Ludzie codziennie uczestniczą w porannych i wieczornych mszach, natomiast w Wielki Piątek odbywa się nabożeństwo żałobne zwane Epitafios a następnie uroczysta procesja z symbolicznym grobem Chrystusa, przybranym zapachowymi kwiatami przy akompaniamencie modlitw i żałobnych pieśni, w otoczeniu rzucanych płatków róż.
W Wielką Sobotę o północy, po wygaszeniu wszystkich świateł, kapłani zapalają świece u ołtarza a ludzie wychodzą przed kościół aby usłyszeć uroczyste słowa hymnu Zmartwychwstania. Wierni trzymają świece i odbierają Święte Światło. Po powrocie z kościoła, przy świątecznym stole, wierni spożywają tradycyjną potrawę mageiritsa (zupa z podrobów jagnięcych) i rozbijają czerwone jajka. Niedziela Wielkanocna to dzień uczty. Wszyscy uciekają w plener aby przyrządzić jagnię na rożnie i świętować Zmartwychwstanie Chrystusa oraz przyjście wiosny.
Wielkie Święto Maryjne (Święto Wniebowzięcia NMP)15-ego sierpnia, jest największym obok Wielkanocy Świętem Ortodoksji. Przypada ono na okres letnich wakacji i wyjść na plaże. Do świąt religijnych dołącza też świętowanie imienin Świętych, zwłaszcza tych, którzy są patronami miast i wsi. Święto lokalnego
|