Prywatne Budynki
 

Willa Clodio we wsi Chromonastiri: Ta wspaniała letnia rezydencja rodziny Clodio znajduje się 2 km na południowy wschód od wsi Chromonastiri. W ostatnich latach rozpoczęto renowację budynku.


Rezydencja we wsi Moundros: Wenecka rezydencja we wsi Moundros ozdobiona jest pięknym portalem z inskrypcją wziętą z Aeniada Wirgiliusa. Istnieje opinia, że portal tej rezydencji jest kopią wschodniego centralnego wejścia Fortecy.


Portal we wsi Amnatos: Wśród wielu weneckich budynków we wsi Amnatos, która położona jest 18 km od Rethymno, jest dom ze szczególnie imponującym portalem. Na koronie portalu jest inskrypcja: INITIUM SAPIENTE TIMOR DOMINI (= Początek Mądrości Strach Pana)
Portal w miejscowości Amnato

Oprócz publicznych budynków, które są wybudowane zgodnie
z wenecką architekturę, próby takiej budowy były wykonane
też w prywatnym sektorze. Oczywiście, prywatne domy
i rezydencje w miastach i okolicy, w żaden sposób nie mogły być porównywane z małymi weneckimi pałacami, głównie z przyczyn ekonomicznych ale również z powodu panującej tradycji kreteńskiej architektury. Szczególnie w prywatnych domach architektura Renesansu zachodnich krajów została wyrażona głównie
w fasadach a zwłaszcza w wejściowych portalach domów. Te portale, czasami proste, albo ze wspaniałymi ozdobami, pilastrami, kolumnami i pięknymi belkowaniami, reprezentowały wszystkie architektoniczne kierunki Renesansu: dorycki, joński,
koryncki i mieszany.

Domy miasta Rethymno: Prywatne domy w weneckim Rethymno, czasami proste a czasami luksusowe, w dniu dzisiejszym nadal dekorują aleje i ulice starego miasta. Jak już wspomnieliśmy, wpływ Renesansowej architektury został ograniczony do ozdoby portali, która czasami pokazała proste lub półokrągłe nadproże zwykle przedstawiający anthemion w łuku.

Rezydencja w ulicyArkadiou z numerem 154: Ta luksusowa rezydencja została wybudowana w czasie ostatnich lat weneckiego panowania. Nosi inskrypcję w dwu językach greckim i tureckim
z datą 1844, która prawdopodobnie stanowi datę remontu budynku. W rezydencji imponujący jest portal z jego doryckimi kolumnami i trójkątną ościeżnicą.

Portal domu przy ulicy Klidis z numerem 13: Często w portalach
z półokrągłą ościeżnicą są zdobione puste pola bocznych trójkątów; w tym przypadku interesujący jest motyw nagich dzieci polujących na ptaki. W koronie portalu z jego korynckimi kapitałami jest inskrypcja z napisem: QUI SPERAT W DEO SUBLEVABITUR (ten kto wierzy w Boga będzie pocieszony).

Portal domu z numerem 48 przy ulicy Arkadiou: Ten portal jest jednym z najbardziej imponujących portali w mieście. Półokrągłe nadproża przy obu trójkątach są pięknie ozdabiane. Imponująca też jest płaskorzeźba z rośliną acanthus w koronie łuku.

Portal domu z numerem 30 przy ulicy Wernardou: Ten interesujący portal nosi łacińską inskrypcję z 1607 roku oraz herb rodziny Clodio.

 

| FORTYFIKACJE |PUBLICZNE BUDYNKI |


Kupido z futryny
w Klidis St.