Kościoły

W okresie wczesnochrześcijańskim i bizantyjskim wybudowano wiele Kościołów w powiecie Rethymno. Szacuje się, że bizantyjskich kościołów jest około 300 i około 30 klasztorów. W czasie epoki chrześcijańskiej, styl architektoniczny, nazywany „bazylijskim”, tych kościołów charakteryzował się drewnianym dachem oraz trzema nawami z podwyższoną nawą środkową. W regionie Rethymno odnaleziono pozostałości 18-u takich kościołów. Architektoniczny styl, który panował w całym okresie panowania bizantyjskiego był nazywany krzyżakowym z kopułą, który pojawia się w 9-tym wieku i trwa aż do czasów panowania weneckiego.
Kościoły krzyżakowe z kopułą i jednoizbowe z kopułą występują na całym obszarze i stanowią jeden z klejnotów województwa. Oprócz stylu architektonicznego tych kościołów duże zainteresowanie budzą wewnętrzne ozdoby: mozaiki w starochrześcijańskich kościołach i freski na ścianach w kościołach bizantyjskich. Tematyką tych zdobień są geometryczne formy i motywy wzięte z królestwa zwierząt lub roślin. Freski w kościołach wybudowanych po 11-ym wieku, przedstawiają motywy o charakterze opowieści. Użyte techniki i materiały, zmieniają się według epoki.
Jako już wspominaliśmy, liczba kościołów jest duża a poniżej przedstawimy tylko kilka najbardziej charakterystycznych.

Wczesnochrześcijańska Bazylika w miejscowości Panormo:
W 1948 roku, na południowy zachód od miejscowości Panormo i 30 km na wschód od Rethymno, został odkopany największy wczesnochrześcijański kościół Krety. Chodzi tu o Bazylikę z drewnianym dachem pw. Mądrości Bożej ( Agia Sofia), której powstanie datuje się na 5-y wiek.


Wczesnochrześcijańska Bazylika w miejscowości Goulediana:

Ta trzynawowa wczesnochrześcijańska bazylika ozdobiona bogatymi mozaikami, została odkryta w miejscu Onythe, na południowym wschodzie od miejscowości Goulediana i 18 km od miasta Rethymno. Jej powstanie datuje się na 6-y lub 7-y wiek.

Wczesnochrześcijańska Bazylika Starożytnego miasta Eleftherna:
Bazylika ta znajduje się w archeologicznym obszarze Starożytnej Eleftherny, w miejscu Katsivelos. Obejmuje trzynawową bazylikę z bogatą mozaiką pochodzącą prawdopodobnie z 6-ego lub 7-ego wieku.

Agios Ioannis w miejscowości Gerakari w gminie Amari:
Niedaleko wioski Gerakari i 41 km od miasta Rethymno, znajduje się kościół pw. Św. Jana Ewangelisty (Agios Ioannis Theologos), który datuje się na 13-y wiek. Ten jednonawowy kościół jest ozdobiony szczególnie interesującymi freskami.

Agios Dimitrios w miejscowości o tej samej nazwie:
W odległości 10 km na wschód od Rethhymno przy drodze do Arkadi znajduje się kościół krzyżakowy z kopułą, pochodzącą z 11-ego wieku.

Kościół Panagia we wsi Roustica:
Niedaleko wioski Roustika w miejscowości Livadi w odległości 21 km od miasta Rethymno, znajduje się dwunawowy kościół pw. NMP i Chrystusa Zbawiciela. Ściany we wnętrzu kościoła są pokryte freskami pochodzącymi z 1381 roku. Na dzwonnicy widnieje data 1627.

Kiria Panagia w wiosce Nefs Amari:

W regionie wioski Nefs Amari znajduje się trzynawowa Bazylika Kiria Panagia, poświęcona NMP, wybudowana na miejscu starszej krzyżakowej bazyliki z kopułą datującą się na 13-y wiek. Wrażenie robi południowa nawa boczna z ozdobnym portalem, wspaniałe malowidła i rodzinne herby rodu Kalergis datowane na 15-y wiek.

Kościół Panagia w miejscowości Lampini:
We wsi Lampini, 27 km od miasta Rethymno w kierunku miejscowości Spili, znajduje się krzyżakowy kościół Panagia z kopułą i freskami z 12-ego i 14-ego wieku. W kościele tym była siedziba sławnego Episkopatu Lampis, który istniał od 431 roku.


Early Christian Basilica of Goulediana: This three-aisled early Christian basilica with rich mosaic ornaments was discovered at the place of Onythe, southeast of the village of Goulediana, which is situated 18 km from Rethymno. It dates back to either the 6th or the 7th century.


Kościół Agios Eftychios w miejscowości Chromonastiri: Nieopodal wsi Chromonastiri, 12 km od miasta Rethymno w miejscowości Perdiki-Metoxi znajduje się jednonawowy, krzyżakowy kościół Agios Eftychios z kopułą. Wewnętrzne ściany pokryte są malowidłami ściennymi datowanymi na 11-y wiek.


Panagia we wsi Thronos:
We wsi Thronos w gminie Amari znajduje się Kościół pw. NMP, który datuje się na 14-y wiek i został wybudowany na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki z 6-ego wieku. Część mozaiki podłogowej jest odkryta. Ozdobione ściany kościoła należą do dwóch epok.


| KLASZTORY |


Kościół Agia Paraskevi w Klasztorze Asomatos:
Na zachód od miejscowości Moni Asomatos znajduje się krzyżakowy kościół z kopułą Agia Paraskevi, który prawdopodobnie został wybudowany w 13-ym wieku i ponownie odremontowany w 15-ym lub 16-ym wieku. W północnej ścianie kościoła jest grobowiec ze skośną absydą, we wnętrzu którego znajdują się dwie figury z podniesionymi rękami. Według inskrypcji reprezentują braci Theodoros i Georgios Hortatzis.