Fauna
 Kreteński żbik (Felix silvestris). Chociaż wydawało się, że ten gatunek wyginął, w ostatnich latach ponownie się pojawił.

Rethymno auna, podobnie jak flora, jest zależna od czynników środowiska, od wysokości i od temperatury. Dlatego, sklasyfikujemy zwierzęta i ptaki, które żyją na Krecie, a dokładniej w powiecie Rethymno, według stref wysokości. W przybrzeżnym obszarze, przede wszystkim na skalistych brzegach, zagnieździła się sławna mewa morska oraz sokół (Falco eleonore), który na letnie miesiące przylatuje na Kretę z Afryki. Ponadto, znany żółw morski Caretta caretta składa swoje jaja na piaszczystych plażach wyspy. W dolinach i na niskich wzgórzach, stałym elementem krajobrazu są zające, łasice, borsuki, jeże, myszy polne (Apodeus sylvaticus-creticus), nietoperze oraz ptaki takie jak: wróble (Passer domesticus), szczygły (Carduelis carduelis), jaskółki (Delichon urbica), makolągwy (Fringila coelembs) i wiele innych. Te same gatunki zwierząt i ptaków występują również na pół-górzystym terenie wspólnie z kilkoma gatunkami ptaków takich jak: kruki (Corvus corax) i kosy (Turbus merula).

Królestwem drapieżnych ptaków takich jak np. orzeł (Gypaetus barbatus) i zwierząt, są obszary górzyste. Tam właśnie, kreteński dziki kozioł (Capra aegagrus) i kreteński dziki kot (Felix silvestris), które są zagrożone wyginięciem, mają swoje środowisko.

Kuropatwa, charakterystyczny widok
w kreteńskich górach


Żółw morski caretta-caretta