Mitologia
 

Z górami Talea Ori jest związany olbrzym Talos z brązu, który odegrał ważną rolę w Kreteńskiej mitologii. Talos były stróżem wyspy Krety. Okrążał wyspę trzy razy dzienne aby chronić ją od intruzów. Ten olbrzym, który miał jedną żyłkę prowadząca z szyi do pięty, był wynalazkiem Hephaestusa. Talos był nieuzbrojony, jednak zdolny rzucać ogromne skały na wrogie statki, które podpływały do Krety. Metale w jego ciele były gorące do czerwoności i wszystko czego dotykał zapalało się. Dodatkowym jego obowiązkiem było utrzymywanie porządku wewnątrz wyspy. W czasie jego spacerów przez wyspę trzymał płyty, na których były wypisane prawa. Ten mityczny olbrzym nigdy nie zginąłby, gdyby nie pomoc wiedźmy. Kiedy Argonauci na statku Argo przepływali obok wyspy, Medea, wiedźma aby im pomóc zaczarowała go żeby stał nieruchomo i wtedy wyciągnęła mały, brązowy gwóźdź, który zatykał żyłkę w jego pięcie i "boska krew" spłynęła z niego a bohater padł martwy.

Uwielbienie Słońca i Księżyca, które były bardzo powszechne na Krecie były przyczyną stworzenia wielu rozmaitych mitycznych postaci takich jak Minoas i Pasiphae, Zeusa i Europy, Talosa, Daedalusa, Minotaurasa, Labiryntu, Ariadne i Diktynna lub Vritomartes. Ponadto, dominacja i siła minojskiej cywilizacji, która rozciągnęła się na wyspy Cyklady oraz na wschodnie brzegi morza śródziemnomorskiego, pomogła tworzyć mity takie jak Radamanthysa, Sarpedona, Deukaliona, Idomenea, Miletosa i innych potomków Minosa. W województwie Rethymno są dwa główne obszary, które dokładnie łączą się z kreteńską mitologią: Ideon Andron na górze Psiloritis i góry Talea Ori, które dzisiaj wystepują pod nazwą Góra Kouloukounas w północnej - wschodniej części województwa.
W jaskini na górze Idis, która stała się najważniejszym miejscem starożytnego świata, urodził się i wychował Zeus, najpotężniejszy bóg. Według mitu, król nieba Kronos, ojciec Zeusa, połykał własne dzieci ze strachu, że jeden z nich mógłby stać się silniejszy niż on i pozbawić go władzy. Jego żona Rea była niepocieszona zachowaniem męża, który już połknął pięcioro dzieci, i zdecydowała się oszukać go aby uratować życie ostatniego dziecka, Zeusa. Po narodzinach, zawinęła kamień w ubrania i podała mężowi, który połknął kamień myśląc, że to dziecko. Ukryła dziecko w jaskini na Górze Idis, gdzie legendarne kreteńskie demony, Kourites tańczyły i uderzały w tarcze aby zagłuszyć płacz dziecka. Dziecko karmiła kozica Amalthia a w czasie karmienia jaskinia była pilnowana przez złotego psa. Kiedy Zeus urósł, zmusił ojca do wyplucia dzieci, które niegdyś połknął.

Powyżej: Kourites z tarczą z Ideon Andron

Z prawej: Talos, legendarny bohater Krety na kolorowej urnie.

 

Drzeworyt z epoki renesansu: Zeus na Górze Idis