Fortezza Rethymno
 

Forteca Monopari
Po IV wyprawie krzyżowej, Kretę przejął Bonifatius Montferrat, który później odsprzedał ją Wenecjanom. Jednak w 1206 pirat Enrico Pescatore zdobył wyspę i dopiero w 1210 udało się Wenecjanom ponownie ją odzyskać. Jedną z fortec, które wybudował Pescatore, jest Forteca Monopari (Bonripario), ruiny której można zobaczyć na szczycie stromego wzgórza Kastellos niedaleko wioski Ano Valsamonero. Ukształtowanie terenu samo w sobie stanowiło naturalną fortecę i tylko ściana północna wzgórza jako jedyna możliwość dostępu, wymagała budowy muru. Mimo, że fort nie jest odremontowany, można zauważyć dwie serie murów na północnej stronie z trzema wieżami ochronnymi, wejście i ruiny trzech budynków, prawdopodobnie dwa magazyny, zbiornik wodny i studnię.


Dwa lata po zniszczeniu w roku 1571, 13 września 1573, rektor Alvise Lando położył kamień węgielny zamku, który został wybudowany według projektu Sforza Palavicini. Po wielu modyfikacjach, w 1590 roku, forteca w końcu została zakończona. Ogólny szkic fortecy obejmował nowe formy obrony, między innymi poprzez zastosowanie prochu strzelniczego, który wszedł w użycie: na przykład rzut został wielokątny z pozycjami do walki, podczas gdy ściany były szersze i ukośne. W ogóle zaprojektowanie fortyfikacji nie było najlepsze, co ograniczało zdolności obronne. Skalista powierzchnia, która hamowała wykonanie odpowiedniej konstrukcji, brak rowu obronnego, ograniczenie wolnego odstępu dookoła fortecy wynikające z odmowy mieszkańców na burzenie ich domów, które były dokoła, stanowiło podstawowe czynniki, który ograniczyły odpowiednie obronne działanie. Jednak rozmieszczenie budynków wewnątrz Fortecy było zaplanowane prawidłowo: publiczne budynki zostały umieszczone daleko od murów, magazyny z amunicją znajdowały przy bezpiecznej północnej stronie a plac w środku Fortecy. Najważniejszymi budynkami wewnątrz Fortecy były: magazyn artylerii, gdzie trzymane były armaty i amunicja, rezydencje Radnych raz luksusowy i imponujący budynek na środku placu w którym mieszkał gubernator Rettore.

Na zachodzie centralnego placu Fortecy na przeciwko katedry wybudowano kompleks mieszkalny gubernatora, część została zachowana do dzisiaj. Budynek, którego budowa została rozpoczęta w 1575 a zakończona w 1582, inaugurował gubernator Anzolo Barocci. On kontynuował też modyfikacje budynku do 1584 roku, ponieważ uważał, że jest zbyt wysoki i wystawiony na wzgórzu Agios Athanassios, na zachodzie miasta. Imponujący i luksusowy styl budynku był opisany w papierach z tamtych lat w których między innymi zanotowano, że miał 49 drzwi, 81 okna, dwa (ciągi) schodów oraz galerie. Niestety, żaden budynek z tego kompleksu nie zachował się do dnia dzisiejszego, oprócz części więzienia, które Barocci wybudował we wschodniej części głównego budynku oraz katedry pw. Św. Mikołaja ( Agios Nikolaos) , która została wybudowana naprzeciwko domu gubernatora. Na ruinach Katedry, po zdobyciu miasta przez Turków, powstał meczet Sułtana Ibrahima. Olbrzymia półsferyczna kopuła, absyda Michrab oraz minaret, który został wybudowany obok wejścia.

| PUBLICZNE BUDYNKI | PRYWATNE BUDYNKI |

 

 

 

 

 

 


The Central Gate
of the Fortress