Budynki Publiczne
 Loggia

Renesansowe elementy przy fontannie Rimondi

Wnętrze szkoły Muzycznej
(Odeon - Meczet Neratzes)

Publiczne budynki w Rethymno, podobnie jak na całej Krecie, które zostały wybudowane w okresie panowania weneckiego, były wspaniałymi konstrukcjami. Z jednej strony stanowiły przemyślaną obronę a z drugiej strony oddawały myśl zachodniej architektury
i pokazywały niekwestionowaną przewagę Wenecji.
Dostarczali więc Wenecjanie wspaniałych publicznych budynków, podobnych do tych, które ozdabiały ich ojczyznę, takie jak loggia, fontanny, urzędy celne, porty, magazyny i inne. W większości budów kierownictwo i nadzór nad tymi budowlami mieli architekci
i inżynierowie specjalnie wysyłani z Wenecji. Tak się działo na początku okupacji weneckiej. Później zastępowali ich Kreteńczycy, którzy pracowali przy wykonywaniu dużych prac, uczyli się by
w końcu samodzielnie dokończyć rozpoczęte prace. Zostawali mistrzami budowlanymi nazywanymi "archimastrores" lub "murari" a ich prace nie różniły w niczym od tych wykonywanych przez Wenecjan.

Loggia Rethymno: Loggia, umieszczona w środku miasta, była wspaniałym budynkiem, miejscem spotkań szlachty dla omówienia spraw politycznych i ekonomicznych. Określa się , że została wybudowana w 16-ym wieku według projektu sławnego weneckiego architekta Michele Sanmicheli. Dobrze zachowany budynek ma kształt kwadratu, z arkadami na każdej ścianie oprócz zachodniej. Jest wybudowany systemem równej struktury ze szczególnie pięknym gzymsem.

Rimondi Źródło: Sławna fontanna Rimondi, która znajduje się obecnie na placu Platanos, w dawnym centrum weneckiego miasta, wybudowana w 1626 roku przez gubernatora miasta A. Rimondi. Woda wylewa się z trzech kranów w postaci lwich głów. Na zlewach stoją trzy małe korynckie kolumny. Nad kapitałami tych kolumn uwagę zwracają wyrzeźbione liści acanthus. Istnieje tez inskrypcja ze słowami LIBERALITATIS i FONTES.

Agios Frangiskos: Ten kościół należał do klasztoru franciszkańskich mnichów. Oprócz świątyni istnieją dwie kaplice po jej wschodniej stronie. Imponujący jest Portal wejściowy.

Meczet Neratzes: Meczet Neratzes, w którym dzisiaj mieści się szkoła muzyczna, w czasie panowania weneckiego był kościołem pw. NMP. W 1657 Turcy przekształcili go na meczet Gazi Housein lub Neratze, a w 1890 dodali duży minaret z dwoma balkonami, który został wybudowany ze sławnych kamieni ze wsi Alfa. Kaplica Świętej Dziewicy umieszczona w jego zachodniej stronie
i poświęcona Ciału Chrystus, też zostały przekształcone na szkołę religijną. Najbardziej ciekawymi elementami tego budynku jest portal i trzy kopuły.

Kran Roussospiti: W wiosce Roussospiti, znajdującej się 10 km od Rethymno, wraz z innymi weneckimi budynkami, znajduje się sławny kran datowany na 17 wiek. Gerola opisał ten kran jako "pełen wdzięku", co w pełni odzwierciedla jego wygląd jeżeli ktoś patrzy uważnie. Składa się z półokrągłych łuków i pary małych kolumn. Kran ma postać głowy lwa.

| FORTYFIKACJE | PRYWATNE BUDYNKI |
Aghios Frankiskos