Archeologiczne Muzeum Rethymno  


Rzeźba Afrodyty
z miejscowości Argyroupolis. Epoka rzymska.

Moneta przedstawiająca delfiny
i boginię Athena ze Starożytnego Rithimna.

Archeologiczne Muzeum Rethymno, które zostało założone w 1887 przez Związek Przyjaciół Edukacji w Rethymno, ma siedzibę w pięciokątnym budynku obronnym przy centralno wschodniej bramie Fortecy. Ten budynek jest jedną z obronnych budowli postawionych przez Turków, którzy wybrali to położenie aby bronić centralnego wejścia do fortecy. Archeologiczne znaleziska są wystawiane w Muzeum w kolejności archeologicznej i zawierają następujące zbiory:
1. Późnoneolityczne i wczesnominojskie odkrycia, głównie naczynia, narzędzia i figurki z jaskiń z miejscowości Gerani i Melidoni.
2. Przedmioty środkowominojskiej epoki znalezione w archeologicznych miejscach Monastiraki, Apodoulou i Wryssina. Najbardziej interesujący jest zbiór pieczęci z Monastiraki i replika osady z tej miejscowości.
3. Odkrycia późnominojskej epoki pochodzące głównie z cmentarza w miejscowości Armeni, ale również innych miejscowości takich jak: Mastabas, Stawromenos, Pangalochori i Sywritos. Wśród przedmiotów znajdują się narzędzia i broń z brązu, imponujący ząbkowany hełm, duża rozmaitość ceramicznych przedmiotów, biżuteria i kamienne pieczęcie. Poza tym wyroby garncarskie figur a wśród nich figurka przedstawiająca sławną boginię z podniesionymi rękami z miejscowości Pangalochori. Ciekawe są też gliniane sarkofagi z kwiatowymi i geometrycznymi ozdobami, pochodzące głównie z cmentarza w miejscowości Armeni.
4. Odkrycia geometryczno-archaicznej epoki głównie z archeologicznych miejscowości Axos i Eleftherna.
5. Przedmioty z klasycznej, hellenistycznej i rzymskiej epoki, głównie z obszarów Stawromenos i Argiroupolis. W tym zbiorze wyróżniają się rzymskie olejne lampy z ozdobami, złota biżuteria z obszaru Stawromenos i szklane naczynia z hellenistycznej i rzymskiej epoki.
6. Zbiór monet.
7. Figurki z miejscowości Melidoni i Axos oraz naczynia nieznanego pochodzenia z klasycznego i hellenistycznego okresu.
8. Inskrypcje z obszaru Eleftherna
9. Zbiór rzeźb z obszarów Stawromenos, Eleftherna i Argiroupolis.

|MIEJSKA GALERIA "L.KANAKAKIS" |
| MUZEUM HISTORYCZNE I LUDOWE| INNE MUZEA |


Nagrobna płyta z miejscowości Stawromenos. Przedstawia młodego człowieka, prawdopodobnie myśliwego z jego psem. Epoka klasyczna.