Eleftherna
 


W regionie Eleftherna, można odwiedzać częściowo zachowaną umocnioną wieżę, która znajduje się wzgórzu i prawdopodobnie była używana od czasów hellenistycznych aż do bizantyjskich.Mała głowa zrobiona z kości słoniowej znaleziona podczas wykopu prowadzonego przez Profesora N. Stampolidis w miejscowości "Orthi Petra"Na północy starożytnego miasta, podążając za strumieniem, który przepływa po zachodniej stronie wzgórza Pirgi, znajduje się most pochodzący z epoki hellenistycznej. Most jest w postaci łuku trójkątnego.

Wykopaliska na obszarze Eleftherny rozpoczęły się w 1985 roku, kiedy wydział Archeologii i Historii Sztuki Uniwersytetu Krety rozpoczął badania i wykopaliska w starożytnym mieście na podstawie tekstów filologicznych.
Już wcześniej w 1929 roku na tym obszarze były przeprowadzone badania przez brytyjską Archeologiczną Szkołę pod kierownictwem H. Payne. Pozostałości archeologiczne zostały znalezione pomiędzy wioskami: współczesną wioską Eleftherna i Starożytną Eleftherna, które znajdują się na północy pogórza Psiloritis, w odległości 24 i 29 kilometrów odpowiednio od miasta Rethymno. Ważne znaleziska odkryto w trzech miejscach na wzgórzu, które jest umieszczone między dwoma strumieniami: w miejscu Orthi Petra na zachodniej stronie wzgórza (sekcja wykopaliskowa III), w miejscu Pirgi na szczycie wzgórza (sekcja wykopaliskowa II) i w miejscu Katsivelos po północnej stronie wzgórza (sekcja wykopaliskowa I). Bardzo ważne są też znaleziska wykopane na obszarze „Nisi” niedaleko w dzisiejszej wioski Eleftherna i które obejmują głównie pozostałości osady z okresu hellenistycznego. W miejscu Orthi Petra, Profesor N. Stampolidis, archeolog i przewodniczący zespołu wykopaliskowego, odnalazł nekropolię datującą się na geometryczną i starożytną epokę, oraz hellenistyczne i rzymskie budynki i ulice, wybudowane na wcześniejszych konstrukcjach. W miejscu Pirgi, na szczycie wzgórza, gdzie mieści się centrum zabudowy starożytnego miasta, archeolog Profesor Ath. Kalpaxis odkrył ruiny budynków rzymskich i wczesnochrześcijańskich lat. Na wschodniej stronie wzgórza, w obszarze nowoczesnej wsi "Starożytny Eleftherna", archeolog, Profesora P. Themelis, odkrył część osady przedstawiającej wszystkie chronologiczne fazy: od prehistorycznych do wczesnochrześcijańskich czasów.

Profesor Themelis odkrył mury hellenistyczne, rzymskie zabudowy i łaźnie oraz wczesnochrześcijańską bazylikę z trzema nawami i z pięknymi mozaikami przedstawiającymi geometryczne i kwiatowe motywy.
|PUŹNOMJOŃSKI CMANTARZ ARMENI |
|MONASTIRAKI |
LAPPA | SIVRITOS | AXOS | APODOULOU |
| STAVROMENOS |
IDEON ANTRON |Profesor Themelis odkrył mury hellenistyczne, rzymskie zabudowy i łaźnie oraz wczesnochrześcijańską bazylikę z trzema nawami i z pięknymi mozaikami przedstawiającymi geometryczne i kwiatowe motywy.