Karnawał w Rethymno
 Z początku ostatniego wieku, z roku 1915, pochodzą pierwsze elementy humorystycznych przedstawień organizowanych w czasie Karnawału w Rethymno. Chociaż istniały społeczne i ekonomiczne problemy tamtej epoki, (1926 i 1933 rok) karnawałowe parady z imponującymi wozami były organizowane i budziły mieszkańców Rethymno do życia.
W 1959 roku "Klub Podróżników" w Rethymno odnowił tę wspaniałą tradycję i znowu Karnawał w Rethymno staje się wydarzeniem znanym na całą Kretę. Przebrani ludzie, grający na gitarach i mandolinach paradują radośni i szczęśliwi w deszczu konfetti rzucanych z balkonów przez mieszkańców. Z wielkimi fanfarami mieszkańcy Rethymno witają "Jego Wysokość Karnawał” w atmosferze śmiechu i wspaniałej zabawy..."

Karnawał ten jest największym na wyspie Krety i jednym z najbardziej imponujących w Grecji. Warto wspomnieć, że razem ze wspaniałymi paradami odbywają się różne dodatkowe wydarzenia kulturalne w czasie karnawału. W Tłusty Czwartek organizowana jest największa otwarta impreza na placu Platano i w Kościele Mikri Panagia z różnorodną muzyką, smakołykami i winem.
W niedzielę poprzedzającą wielką paradę jest imprezą na której grupy przedstawiają przygotowane przez siebie przedstawienia teatralne, którym towarzyszy taniec, jedzenie i wino do wczesnych godzi rannych dnia następnego.
OInauguracją Karnawału jest nocna parada w Piątek na dwa dni przed oficjalnym otwarciem Karnawału.
Ponad 4000 osób gorączkowo pracuje przez ostatnie miesiące aby móc zaprezentować swoje stroje, maski, wozy na wielkiej Karnawałowej paradzie.
„Czysty Poniedziałek” w malowniczych wsiach Województwa Rethymno.
Ożywienie tradycji i zwyczajów w malowniczych wioskach Województwa Rethymno zachęca do odwiedzin i obejrzenia niezapomnianego „Czystego Poniedziałku”.
Wioski Meronas na pogórzach Góry Psiloritis i Melidoni goszczą setki ludzi lubiących bawić się zgodnie ze starymi zwyczajami. Tradycja ta do dziś obejmuje Karnawałowe gry, zabawy i satyry stanowiąc żywe wspomnienia dawniejszych czasów.
Zwyczaje takie jak "porwanie panny młodej", "Kantis", brudzenie ludzi, a wszystko to przy akompaniamencie liry i dobrego wina, stanowią unikalne tradycje.