Turystyka alternatywna
 


Takie sceny można spotkać tylko tutaj.


Wyżyna Nidas.


Drogi powiatowe Rethymno są idealne dla rowerów.


Ośrodki nurkowania, są w Rethymno, Plakias, Damnoni, Schinaria i innych.

Wspinaczka, piesze wędrówki górskie
W regionie Rethymno, podobnie jak na całej Krecie, oprócz wspaniałego morza i infrastruktury, którą zapewniają kurorty, warto też zobaczyć piękno natury górskiej w połączeniu z codziennym życiem ludzi z wiosek. Podziwiać można piękno natury, od szorstkiej i dzikiej aż do zielonej i spokojnej. Amatorzy wędrówek mogą zachwycić się górami i wąwozami, spotkać ludzi w odległych i opustoszałych wioskach, mogą prześledzić historię cywilizacji oglądając archeologiczne wykopaliska, historyczne klasztory i kościoły i poczuć wielkość kreteńskiej natury pośród aromatu dzikich kwiatów i ziół

Europejski szlak E4, który rozpoczyna się w Pirenejach, przechodzi przez Europę, Grecję i przez całą Kretę od Kasteli aż do Zakro. Niestrudzony gość zachwycony wspinaczką i pieszymi wędrówkami górskimi może część tego szlaku przejść w regionie Rethymno zbierając bogate doświadczenia i wrażenia. Poniżej przedstawione są niektóre z najbardziej charakterystycznych szlaków:
Kallikratis - Argyrupoli:
całkowita długość -16 km a czas przejścia około 5 godzin.
Argyrupoli - Aguseliana:
łatwy do przejścia szlak o długości 23 km i czasie przejścia około 8 godzin.
Spili - Gerakari: z całkowita długością 18,5 km czasem przejścia ok. 8 godzin, przysparza pewnych trudności przy przejściu przez górę Kedros.
Katafigio (Schronisko) Tumpotos-Prino Oropedio (wyżyna) Nidas:
trasa ze względu na wysokość jest trudna do przejścia. Rozpoczyna się ze schroniska Tumpotos Prinos, do którego można dojść pieszo z wioski Furfuras (około 4 godzin) albo dojechać samochodem z wioski (Kurutes) Do przejścia jest 14 km.

Rower górski
Jedną z zalet Rethymno jest to, że w krótkim czasie można znaleźć się na łonie natury i rozkoszować się kreteńskim pięknem przyrody. Stare, kreteńskie drogi , wtopione w zieleń, a czasem biegnące wśród pól i winnic z zapachem ziół i kwiatów, mogą zapewnić świetne doświadczenie entuzjastom roweru górskiego. Wycieczki rowerowe można odbywać w zorganizowanych grupach lub samodzielnie, poruszając się wybraną przez siebie trasą.

Sporty wodne
Usytuowanie Rethymno pomiędzy dwoma morzami Kreteńskim i Libijskim ma znaczącą rolę w stosunku ludzi do morza. Wyspiarze, pokochali ten wodny element i włączyli go w swoje życie albo jako zawód albo jako hobby. Poznali tajemnice morza i potrafią pogodzić z nim zabawę, pracę i wypoczynek. Wykorzystując możliwości morza, rozwinęli wiele wodnych zainteresowań, które można bliżej poznać na większości zagospodarowanych plażach Rethymno. Miłośnicy sportów wodnych mają możliwość uprawiać: narty wodne, windsurfing, spadochron morski. Można również nurkować lub uczestniczyć w lekcjach nurkowania, organizowanych przez ośrodki nurkowania i dzięki temu mieć unikalne doświadczenia z dnem morskim.

Ośrodki sportów wodnych
Minadakis Ioannis Tel: 2832091147 Agia Galini
Davis Jim Tel:2834094505 Bali
Kefalas George Tel: 2832051507 Damnoni
Tsountanis Gavrilis Tel:2831052804 Beach of Rethymno
Theodorakis Gimitrios Tel: 6944582170 Beach of Rethymno
Varouhas Antonios Tel: 6944670853 Skaleta
Pikrakis Evaggelos Tel: 2834094250 Bali
Tsagliotis Eleftherios Tel:2834094101 Bali

Zainteresowani Europejskim szlakiem E4 i schroniskiem Tumpotos Prinos, znajdującym się na wysokości 1500m. n.p.m., które posiada 28 łóżek, mogą kontaktować się ze Związkiem Wspinaczkowym Rethymno
(tel.: +30 28310 57760).