Spacery po mieście
 


Latarnia morska w porcie weneckim.


Podczas panowania weneckiego, meczet Kara Mousa Pasza był weneckim klasztorem poświęconym Świętej Barbarze. Po podboju tureckim przekształcono go na meczet a następnie dodano minaret, który częściowo zachował się do dzisiaj. Dookoła świątyni można zobaczyć dużo wyrzeźbionych płyt tak zwany "mezaria" które kładziono na tureckich grobach. Dzisiaj w meczecie Kara Mousa Pasza jest laboratorium konserwacji bizantyjskich antyków.

Początek wędrówki rozpoczynamy z ulicy Ethnarxis Makarios, od domów o numerach 5,7,9 gdzie obejrzeć możemy pozostałości budynków z kopułami, pozostałości XVI-wiecznych fortyfikacji miasta Rethymno, Agia Barbara. Idąc dalej drogą w dół przybywamy na plac Iroon z pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Stąd wychodzimy na ulicę Arkadiou, jedną z najważniejszych handlowych ulic miasta. U zbiegu ulic Arkadiou i Wiktoras Hugo, znajduje się meczet imienia Kara Mousa Pasa. Na ulicy Arkadiou pod numerem 48 podziwiać można imponujące portale weneckiej rezydencji. Idąc dalej tą drogą, pod numerem 154 spotkamy najbardziej imponującą wenecką rezydencję w Rethymno ze wspaniałą elewacją oraz zachwycającym portalem. Ponadto przy ulicy Tsouderou pod numerem 12, można obejrzeć piękną bramę ozdobioną doryckimi kolumnami i bogato zdobioną łukami i sferycznymi trójkątami. Na skrzyżowaniu ulic Tsouderon i Tsagri skręcamy w prawo żeby przejść pod pięknym łukiem i znowu zawracamy do ulicy Arkadiu. Przy przecięciu ulic Arkadiou i Chatzigrigoraki warto zobaczyć zachwycającą, trzypiętrową, neoklasyczną rezydencję. Idąc dalej, na rogu Arkadiou i Paleologou podziwiać można sławną wenecką Loggia. Stąd po skręcie w prawo przy ulicy Petychaki, tylko krok do wspaniałej plażowej alei pod nazwą E. Venizelou. Stąd spacerując w stronę zachodnią wybrukowaną drogą dojdziemy do weneckiego portu. Jego budowę rozpoczęto w 1300 n.e. ale prądy i wiatry północno-wschodnie powodowały, że ciągle istniały problemy z powodu piasku. Mur, który otacza port, jest wenecki, natomiast dobudówki i latarnia morska zostały wybudowane przez Turków.


Following the stone-paved promenade in a westerly direction you will come to the Venetian port. Construction works started here in 1300, however they were delayed due to problems of sand being washed up. The wall, which surrounds the port, is also of Venetian origin, whereas some extensions and the lighthouse were built during the Turkish occupation.